שף עודד שורצברד – שף ובעלים של מסעדת 1910 בדגניה

1510445_493563180751795_1438783280_nבגיל 15 עודד הודיע להוריו "או שאני הולך ללמוד בישול בתיכון תדמור או שאני נשאר בתיכון בהרצליה וכנראה לא מסיים 12 שנות לימוד". אז, הוא עדיין לא חשב שנים קדימה ודימיין את עצמו בעלים של מסעדת שף ששמה 1910 אבל הוא ידע שהלב שלו הולך לכיוון הזה.

איך הוא התאהב בבישול ? מסיבות פרקטיות… ההורים היו עובדים עד השעות המאוחרות של הערב במכולת המשפחתית וכך יצא שהילדים בישלו לעצמם את האוכל. זה השפיע לא רק עליו אלא גם על אחיו הגדול  שלמוד בישול בתיכון ויצו צרפת.

לחיים יש דינמיקה משל עצמם וכך יצא שבשנה הראשונה של עודד בתיכון תדמור הוא השתתף בתחרות שפים צעירים. אחד המתמודדים היה יונתן רושפלד (שבשלב הזה עדיין לא ידע שהוא יונתן רושפלד – מילים של עודד) שעבד כשף במסעדת "תפוח זהב" של אהרוני. לכל מתמודד הצמידו תלמיד עוזר והגורל כיוון את עודד להיות העוזר של  יונתן רושפלד. רושפלד זיהה את הפוטנציאל בבחור הצעיר והציע לו לעבוד בתפוח זהב. 8 שנים עודד עבד בתפוח זהב תחת שרביטו של רושפלד.

oded shvarzbergבתקופה ההיא היו מספר מקומות מסויימים בהם עשו סטאג' בתיכון תדמור וכולם היו מטבחים בבתי מלון (היום זה כבר לא כך). הבקשה של עודד לעבוד בתפוח הזהב הייתה חריגה ולא מקובלת. זה כמעט נגמר בעזיבה של התיכון וכאן עודד רוצה לציין את המורים בתדמור ובעיקר את מאיר רייז.

"כשאומרים מורה טוב, מורה לחיים, אני רואה לנגד עיני את מאיר רז. הייתי ברדקיסט, כשלא קיבלתי את מה שרציתי לא עניין אותי כלום, הייתי עוזב. מאיר זיהה אצלי את הפוטנציאל, האמין בי והפך עולמות בשביל שנמצא את הדרך ואוכל להמשיך ללמוד. אין ספק שאני חייב לו הרבה.

בסוף סיימתי בהצטיינות ואפילו זכיתי ביחד עם גיא רודובסקי בתחרות רצינית. אחרי תפוח זהב עבדתי גם בבירנבאום ומנדלבאום, בסיטארה ולאחרונה הייתי השף של המלון הסקוטי בטבריה.

לפני 20 שנה לא היו לי תוכניות מוגדרות. עבדתי במספר מטבחים מעולים, רכשתי ניסיון ורק כשהרגשתי שזה נכון – פתחתי מסעדה. 1910 היא משהו שונה, רחוקה מהביצה התל אביבית, נמצאת במבנה שהוא לא רק ישן אלא עם המון משמעות. מקום בו התחילה השיתופיות בחברה הישראלית, זה מתחבר למשהו הזה שנכון לי.

אני מאמין שחשוב שנער או נערה בגיל 15 ילכו ללמוד במקום שבו הם יכולים לממש את הפוטנציאל שלהם ושבו הם יכולים להיות טובים ולא במסגרת שממנה הם עלולים לנשור בגלל שהיא לא מתאימה להם."